Sivilcelenmeyi Önleme Yolları

15:45

Herkese yeniden merhaba! 

Bugün 2-3 senedir deneyip uyguladığım, kendimde ve üşenmeyip yapan arkadaşlarımda da işe yarayan bir kaç tüyo vericem başlıktan da anladığınız üzere konumuz çıkan sivilcelerle ilgili değil çıkmasını önlemeyle alakalı. 

Hormonal dönemsel sivilcelerden, kronik tedavi gerektiren deri altı sivilcelerden bahsetmiyorum. Baştan dipçik notumu bırakayım şuraya. 

1. Çarşafları ve özellikle yastık kılıflarını sıklıkla değiştirmek!


Çarşaflara ve yastık kılıflarına gece boyu ölü derilerimiz dökülüyor. Hemen hemen her gün dışarı çıkan ve kalabalığa karışan insanlarız, saçlarımızı her gün yıkayamadığımız zamanlar sıkça oluyor ve o kirle uyuyoruz. Kesinlikle faydasını en çok gördüğüm ipucu yastık kılıfı değiştirmek, özellikle bu bilgileri zamanla öğrendim ve fazlasıyla titiz bi insana dönüştüğüm için bazen her gün bazen 2 günde bir değiştiriyorum. Siz benim gibi fazla pimpirikli olmayın tabi ama 2-4 gün arası mutlaka değiştirin!

2. Havlu yerine peçete!


Diğer dikkat edilmeyen nokta ise yüz havluları diye düşünüyorum. Bakteriler nemli ortamda besinini de buldu mu  kolayca ürerler. Yüzümüzü yıkadıktan sonra havluyla kuruluyoruz ama havlu kendisini hemen kurutamıyor, kuruyana kadar epey bir süre nemli kalıyor ve bakteriler ürüyor. Siz diğer yıkamanızdan sonra yüzünüzü bakterilerle beraber siliyorsunuz. Bu da sivilcelere hoşgeldin diyen 2. sebep. Bunun yerine tuvalet kağıdı, kağıt havlu kullanabilirsiniz. Tuvalet kağıdı daha yumuşak olduğundan onu tercih edenlerdenim ben!

3. Yüzünüzü yıkayın da nasıl olduğu önemli.


Bi' kere sabun içerikli yüz temizleyicilerden sakının. Cildi tıkadığını artık biliyoruzdur herhalde sabunun. Ve düzenli olarak sabah akşam sevdiğiniz bir jelle yıkayın. Belki salisilik asit içerenlerden de edinebilirsiniz malum salisilik asit sivilce kurutmada başarılı.

4. Makyajınızı iyice cildinizden arındırın.


Makyaj yaptım yüzüm sivilcelendi diye bir şey yok, makyaj yaptım iyi temizlemedim sivilcelendim var. A evet bazı ürünlerde akne yapabilecek içerikler oluyor ona da bir ara değinirim şahsen çokça yaşadım. Ama en önemlisi makyajı cildinizden çok iyi arındırmanız gerek. Ben ilk olarak makyaj temizleme yağlarından yardım alıyorum ve ardından da temizleme jeliyle yağdan cildimi arındırıyorum. Eğer makyajla güzelliğinizi ortaya çıkarmayı seviyorsanız bu adımı da es geçmemeniz gerekir. 

5. Yüzünüze sık sık dokunmayın!


Siz de benim gibi misinizdir? Bir iş başındayken ya da bi' şeylere dalmışken hemen eliniz yüzünüze gider bi bölgeyle oynar durursunuz. Beyninize "yüzümle oynarsam sivilcem çıkar" diye korkunç bi mesaj verin ve bakalım bir daha oynuyor musunuz :) Sivilcelerin en başlıca sebeplerinden biri de gün içinde bu hareketleri yapmamız. Gün içinde onlarca yere dokunup bir de yüzümüze dokunuyoruz, bak daha da iğrençleşebilirim otobüs demirleri falan... 

6. Sivilcelerinizle oynamıyorsunuz inş.


Sivilcelerinizle oynamayın, kaşımayın, patlatmayın çünkü yayılabiliyorlar bu şekilde. İzlerinin kalması da cabası! 

7. Günlük içmeniz gereken su miktarını unutmayın!


Belki de en başta bunu yazmam gerekirdi. Su sadece sivilcelenmeyi değil vücuttaki zararlı maddeleri terle ve idrarla atmamızı sağlayan en güzel şey. 2 litrenin altına düşmüyoruz (sınıfta kaldığım madde bu benim de :)) 
Su cildi güzelleştiriyor unutmayalım.

8. Güneş koruma kremi hem de her mevsim.


Belki de ülkecek en çok atladığımız ve önem vermediğimiz konu da güneşten korunmak. Güneş kremini sadece deniz kenarında veya yazları değil kışları da kullanmamız gerekiyor. İlla ki bizi yakacak güneşi beklememeliyiz. Fark ettirmeden cildimize işliyor. Güneş koruma kremi de bizi sivilcelerden korumaya yarayan minnak püf noktası. Sivilce dışında yaşlanmayı geciktirmek için de mutlaka kullanmalıyız.

9. Cildinizi eksfoliye edin.


Günde 2 kere yüzümüzü yıkıyoruz ancak tamamen cildimiz arınmıyor. Bunun için cildinizi ölü derilerden arndırmanız gerekiyor. Hassas peelingler ile bunu çözebilirsiniz. Demek istediğim içinde sert, kocaman parçacıklar içeren değil de daha minik yumuşak parçacıklı peelingler. Benim en sevdiğim ise Cyrene markasına ait scrublar. Tabii ki daha uygun fiyatlıları da başka markalarda mevcut. 

10. Fast food mu?


Kızartma tipindeki yiyeceklerin direkt sivilce çıkarmadığı kanıtlanmıştı ancak olan sivilceleri arttırdığı da aynı zamanda ortaya çıktı. Arada bir yenir tabii ki ama abartmamaya özen gösterin bence :)

11. Son. Stresten uzak durmak? 


Bu ülkemizde ne kadar mümkün bilmiyorum. Ama küçük şeyleri kafaya takmaktan vazgeçin. Hem cildinize hem ruhunuza zarar vermeyin :)

12. Tamam bu kesin son. SPOR.


Zamanım yok, işim var demeyin. Önceliğiniz spor olsun. Ardından da işlerinizi halledersiniz. Hem bedeninizin tümsel sağlığı için hem de onunla gelen temiz bir cilt için. 

Yazının başında keşke içeceğinizi alıp gelin mi deseydim acaba? Buraya kadar okuduysanız gözlerinize sağlık :)
Sevgiler,
Merv
You Might Also Like

  1. Hepsine katılıyorum,elimi yüzüme sık sık götürmesem kesinlikle daha az sivilcem olucak :)

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar bende yeni blog açtım nasıl olduğu hakkında yorumlarını paylaşır ve beni takip edersen çok sevinirim.
    http://sengulasikkutlu.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil

Bumerang - Yazarkafe

Subscribe