Organik Hindistan Cevizi Yağı (Saç ve Vücut için Faydaları)

12:13

Herkese merhaba!

Bugün size Hollywood starlarının bayıldığı bir yağdan bahsetmeye geldim! Yemeklerde de kullanılan bu yağı sadece "güzellik" başlığı altında inceleyeceğimi belirtmek isterim.

Artık her konuda "en doğalı"nı bulma içindeyim. Ve tabii ki "yüzüme/saçıma/vücuduma süreceğim şeyin aynı zamanda yenilebilmesi beni inanılmaz mutlu ediyor. Kutunun arkasında yemeklerde kullanma talimatı ve kalorisi yazıyor bu kısmı geçiyorum :)


organik hindistan cevizi yağı

Öncelikle yapısı ortam sıcaklığına göre değişiyor. Orjinal olup olmadığını anlamanız için yapısını bilmeniz faydalı olacaktır. Yazları çiçek yağı kıvamındayken soğuk günlerde katılaşıp beyazlaşıyor. Ama elinize bir miktar aldığınızda vücut ısısı yardımıyla tekrar sıvı yağ haline geliyor. Oda sıcaklığında tutmanız tavsiye ediliyor. Yapısını aşağıda görebilirsiniz.

H.C.Yağı Önce / Sonra

 • İlk kullanım alanım, saçlar;

Herkes kullanabilir ancak eğer saçlarınız boyalı/yıpranmış ise bu yağ tam size göre! Saçımı tutamlar halinde ayırıp her bir tutamına kökler de dahil olmak üzere güzelce yediriyorum ve kafamı streç folyo ile sarıyorum. Sarmamın nedeni doğal yağların ısı ile saça tamamen etkisini verebilmesi için. Yaklaşık 3 saat saçımda tuttuktan sonra streçi çıkarıp fön makinesini orta sıcaklığa ayarlayıp 1-2 dakika saçlarıma uzaktan tutuyorum. Yağdan böylece tam verim alıyorum. Yarım saat daha bekleyip saçlarımı yıkıyorum. Sonuç ne mi oluyor? Boyalı saçların sahip olmadığı parlak,canlı saçlar!

Üstelik saçın uzamasını hızlandırıyor.

Eğer saçlarınızı hızlı uzatmak istiyorsanız Hindistan Cevizi yağı, badem yağı ile süper ikili! İki yağı karıştırıp haftada 1 kere maske yapın. Saçlarınızın çabuk ama en önemlisi sağlıklı uzadığını görecekseniz.  Blake Lively sahip olduğu sağlıklı saçlarının sırrını her banyodan önce saç uçlarına sürdüğü h.c.yağının sağladığını söylüyor.

  • 2.  kullanım alanım, cilt;
  Bu yağı ciltteki kırışıklıklar için kullanmak oldukça popülermiş. Angelina Jolie'nin güzellik sırlarından biri. Özellikle soğuk havalarda gerilen yüzüme çok az bir miktar alıp göz altlarım dahil 10 dakika bekletiyorum ve yıkıyorum.  (bu konuda uyarmak istiyorum göz altlarınızda  yağ bezesi yapabilir iyice durulayın. Durulamaktan kastım mutlaka bir yıkama jeli kullanın çünkü bu yağ cildi tıkayan bir yağ, ardından iyi bir temizlik şart. 
  Vücudum inanılmaz kurudur,bacaklarım özellikle neme en çok ihtiyaç duyan bölgem. Ve voila! Süper bir nem yükleme bombası :)
  Bir çok kere de göz makyaj temizleyicisi olarak kullandım. Bu konuda da güzeldi ama tüm yüzümü maskara ile boyadı. O yüzden bu amaçla kullanmıyorum.

  Peki nerelerde bulursunuz? Organik olması çok önemli, macrocenter larda 42 TL'ye satılıyormuş. Ben ise Vitacost (buraya tıktık..) sitesinden aldım. Sitenin kendi markası ve opak/sağlam bir kutu ile geliyor.Ayrıca ilk geldiğinde üzeri kilitli bir ambalaja sahipti. Yani ilk siz açtığınızdan emin olabiliyorsunuz. Doğal yağların ışıktan etkilenmemesi için koyu renk bir cam veya opak bu şekilde bir kutuda olması gerekiyor. Yani ben bu markadan kesinlikle memnunum her özelliği ile. Bu sitede zaman zaman kampanyalar oluyor ve uygun fiyatlara içeriği temiz güzel şeyler alabiliyorsunuz.

  Eğer alerjiniz yoksa bu yağa, kesinlikle öneriyorum,mutlaka edinin. Organik olduğu için içim çok rahat önerirken :)

  Not; Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. İlk kullanımda (saç için) mucize beklemeyin. Ama zamanla farkı göreceğinize eminim.

  You Might Also Like

  Google+ Followers

  Bumerang - Yazarkafe

  Subscribe