Kozmetik ve Bakım Ürünleri Alırken Dikkat Etmemiz Gereken İçerikler

22:07

3-4 senedir (en azından son 2 yıldır) bilinçli bir blog okuyucusuyum. İnsanları gözlemlemeyi seviyorum ve son 2 yıldır özellikle biz kozmetik/bakım düşkünü kadınların içeriklere dikkat etmesi oldukça sevindirdi beni. Ama bu sadece "paraben" üzerine örgütlenilmiş bir yapı! Ben oldukça araştırmayı seven biriyim ve son 2 yıldır da her şeyi didik didik edip alıyorum. Biraz gıcık bir müşteriyim bu yüzden sanırım :D


Yazıyı uzun tutmak istemiyorum ve kısaca genelde nelerle karşılaştığımıza bakalım istiyorum, cildinize değer veriyorsanız bence bunları mutlaka bilmelisiniz.


 1. Talc/Talk: Yumurtalık kanserinin oluşumunu 3,4 kat daha fazla artırmaktadır. Özellikle pudra,fondöten ve allıklarda çokça var. Bildiğimiz ünlü markalar da bu maddeyi sıklıkla kullanıyor. İlk kez bir rujda (NYX markasının bu gloss gibi ambalaja sahip olan mat rujlarında) gördüm. Yani rujlarda da kullanılıyormuş ki rujları yuttuğumuzu düşünürsek risk! Diğer markaları ispiklemek istemiyorum :D Merak ederseniz size özel yazarım ^.^ 
 2. Sodium Lauryl sulfate (SLS) : Diğer kimyasallarla beraber kombine olduğu zaman kuvvetli derecede kanserojendir. Şampuan,yüz temizleyici,makyaj temizleme suları ve bazı toniklerde karşımıza çıkıyor.Benim dikkatimden çıkmayan bir madde daha.
 3. Propylene/Butylene glycol, Propylene glycol(PG): Bir petrol türevidir. Cilde nüfuz ederek, proteini ve hücresel yapıyı zayıflatır. Bu maddenin sahası çok geniş; krem,cilt temizleme ürünleri,şampuan,fondöten vs. Genellikle PG diye yazılır ki minnacık ve gözümden kaçmalık bir isim! Dıkşın dıkşın -.-
 4. Polyethylene Glycol(PEG): PEG7-8 gibi karşımıza çıkar,tam hain bir düşmandır! Cildin tabii nem değerini çoğaltabilen ve azaltabilen, potansiyel olarak kanserojen olan petrolium katkı maddesidir.Bu, cildin yaşlı görünümünü artırır ve bakterilere karşı daha fazla savunmasız duruma sokar. Bu da yine kremlerde ve temizlik ürünlerinde sıkça karşımıza çıkıyor. Tabi sadece krem vs diye kısıtlamak istemiyorum çünkü fondötende dahi oluyor o yüzden her şeye dikkat etmek gerek.
 5. Alüminyum: Deodorantlarda neredeyse hepsinde var. Meme kanserine sebep oluyor. Hain düşman al sana bonba!
 6. EDTA ve Disodium EDTA: Cilt bakımını neden yapıyoruz? Hem daha sağlıklı hem de yaşımız ilerledikçe sarkmasın/kırışmasın diye. Ama çoğu fondöten,krem vb. ürünlerde bu maddeden bolca var. Hatta kırışıklık karşıtı ürünlerde bile. Oysa bu madde yaşlanmayı hızlandırıyor!
 7. Fenoksietonol:Genellikle "paraben içermez" etiketiyle satılan ürünlerde kullanılan bir koruyucu madde. Bebeklerde kullanılmaması öneriliyor. O zaman kendimde de kullanmam gibi bir soru geliyor aklıma. Sentetik olarak yapılan Fenoksietonolün zararı varmış ancak bitkilerden elde edilenlerden çok korkmamız gerekmiyormuş araştırdğım kadarıyla. Gerçekten de elimdeki bir kaç organik üründe "Fenoksietonol (organic)" ibaresi bulunuyor. Dikkat etmek gerek.
 8. Parfüm/Aroma:Sentetik kokuların çoğunda fitalat ve de hücre savunma sistemine zarar veren sentetik mask bulunmakta. Sentetik mask dediğimizhücrelerin detoks yapma becerisini bozmakta, dolayısıyla normalde kolaylıkla detokslanarak atılan toksin maddeler de birikme yapmakta. Dayanıklıdır da aynı zamanda. Kanda, anne sütünde ve bebeklerde görülmüştür. Birçok koku içeriği aynı zamanda alerji de yapar. 
 9. Parafin: Bu maddeyi en çok rujlarda görüyoruz. Ve ruj tazelemeyi seven biri olarak günde kaç kere tazeliyoruz kim bilir.İster istemez ruj yutuyoruz ve gerçekten kötü sonuçlar veriyor.Karaciğer,böbrek ve lenflerde birikiyor.Hatta kalp kapakçıklarına kadar birikip zarar veriyor.
 10. Madeni Yağlar: Petrol türevidir. Kozmetik sektörü bu maddeye bayılıyor. Bebek yağları %100 madeni yağlardan yapılmıştır (?). Cildi tamamen kaplar. Bu da sivilce ve diğer cilt bozukluklarına sebep olur.
 11. Mineral Yağlar:Makyaj temizleme suları, ruj ve bir kaç alanda daha kullanılıyor. Petrol türevi olup gözenek tıkanmasıydı,kanserdi (Allah korusun) bir çok kötü özelliği var.Benim en çok dikkat ettiklerim ve sanırım bildiklerim de bunlar. "Paraben" i söylemiyorum bile artık. Bu 12 maddeye dikkat ettiğim için ne yazık ki o kadar az seçenek kalıyor ki piyasada. Bu yüzden de yurt dışı siteleri çok kurcalıyorum. Sanırım yakında bu siteye ve aldıklarıma da yer vereceğim. Eksiğim var veya eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakırsanız çok mutlu olurum. Hoşçakalın!

You Might Also Like

Bumerang - Yazarkafe

Subscribe